Akvarellmålning av F. Hudson, 1873

kr2,900.00

Upptäck en vacker akvarellmålning från 1873, signerad av den ansedda konstnären F. Hudson, en medlem av den berömda Hudson River School. Denna skola var känd för sina storslagna landskapsskildringar, och detta verk fångar perfekt den tidens kärlek till naturens majestät.

Målningen visar en idyllisk landskapsvy med frodig grönska, ett porlande vattendrag som flyter under en pittoresk stenbro, och en fond av imponerande berg som sträcker sig mot himlen. Två figurer till häst ger liv åt scenen och antyder en stillsam, lantlig atmosfär. Den noggranna detaljeringsgraden och den mjuka färgpaletten skapar en harmonisk och tidlös komposition.

Specifikationer:

  • Konstnär: F. Hudson
  • Daterad: 1873
  • Medium: Akvarell
  • Storlek: 48 cm x 35 cm
  • Ram: Elegant inramning som kompletterar målningens klassiska stil
  • Pris: 2900 kr

Detta konstverk är ett enastående exempel på 1800-talets amerikanska landskapskonst och skulle vara ett värdefullt tillskott till varje konstsamling.

Kategori: